27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie - Czytelnictwo Święci Triumfy
W dniach 24-27 października 2024 roku Kraków ponownie zamienił się w literacką stolicę Polski, przyciągając miłośników książek z całego kraju na 27. Międzynarodowe Targi Książki.
W wydarzeniu wzięło udział około 52 tysiące odwiedzających - to wzrost o 7 tysięcy osób w porównaniu do ubiegłego roku a także 470 wystawców i około 800 autorów, w tym gwiazdy polskiej i światowej literatury.
Tegoroczna edycja, zorganizowana pod hasłem „Zrzućcie maski. Zwykłymi stańcie się ludźmi”, była okazją do uhonorowania twórczości Witolda Gombrowicza, którego 120. rocznicę urodzin obchodzono w tym roku.
Literackie Gwiazdy w Centrum Uwagi
Spotkania z uznanymi autorami przyciągnęły tłumy – czytelnicy mieli okazję zdobyć autografy Olgi Tokarczuk, Szczepana Twardocha, Andrzeja Stasiuka oraz Jacka Dukaja. Fani literatury faktu, reportaży i kryminałów mogli spotkać m.in. Katarzynę Bondę, Mariusza Szczygła oraz Chrisa Cartera, który zyskał szczególną sympatię za swoje mroczne thrillery. Obecność zagranicznych pisarzy, takich jak Karl Ove Knausgård i Maja Lunde, nadała wydarzeniu międzynarodowy charakter.
Niezapomniane Warsztaty i Strefy Tematyczne
Organizatorzy przygotowali również specjalne strefy dedykowane poszczególnym gatunkom literackim, w tym literaturze górskiej i podróżniczej. Warsztaty dla najmłodszych czytelników, na przykład zajęcia z origami i tworzenia lalek, przyciągnęły tłumy młodzieży, a wydarzenia edukacyjne i spotkania z autorami książek dla dzieci okazały się hitem tegorocznej edycji. Specjalna hala namiotowa „Karpaty”, którą zorganizowano z myślą o wygodzie uczestników, była przestrzenią spotkań z ulubionymi autorami i warsztatów dla najmłodszych.
Sukces Organizacyjny i Społeczny
Targi Książki w Krakowie nie tylko zgromadziły rekordową liczbę uczestników, ale również dowiodły, jak istotne jest miejsce literatury w naszym codziennym życiu. Wzrost frekwencji względem ubiegłego roku świadczy o tym, że czytelnictwo w Polsce kwitnie, a literackie wydarzenia mają ogromny potencjał jednoczenia pokoleń.
Jak podkreślają organizatorzy, „Targi są dla wszystkich – bez względu na wiek, zainteresowania i ulubione gatunki”.
Tegoroczne krakowskie targi były wyjątkowym świętem książki, łączącym ludzi pasjonujących się literaturą, inspirującym nowych czytelników i tworzącym niezapomniane wspomnienia.