loadingimg

Wczytuję dane...

Akceptujemy

Zapłać po przez PatyU - wygodnie i bezpiecznie!


Zapłata kartą kredytową / płatniczą MasterCard Zapłata kartą kredytową / płatniczą VISA Przelew bankowy Zapłata gotówką (przy odbiorze)

Wysyłka książek


powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
Romantyzm polsko-inflancki
Promocja

Romantyzm polsko-inflancki

Dostępność 24-48 h
średnia: 0.0  ocen: 0

Wysyłamy w terminie: 48 godziny

Wydawca: Instytut Badań Literackich Pan

Dodaj: szt.
KUP KSIĄŻKĘ

Nasza cena:36,00 PLN
40,00 PLN
Oszczędzasz: 4.00 PLN
Cena z okładki: 40.00 PLN

  • Opis książki

  • Dane szczegółowe

„Książka wyrasta z przekonania, iż poznanie dziedzictwa kulturowego na terenach dawnej Rzeczypospolitej, poza obecnymi granicami kraju, m.in. zagadnień polsko-inflanckich, konieczne jest do stworzenia nowego, pełnego oglądu polskiego romantyzmu. Podkreślenia wymaga także fakt, iż praca ta ma charakter interdyscyplinarny i dzięki temu może być interesująca zarówno dla literaturoznawców, jak historyków, językoznawców, bibliografów, badaczy kultury oraz dla zagranicznego odbiorcy, a użyta tam metodologia stanowi połączenie tradycji z nowoczesnością. […] książka ta nie tylko stanowi ciekawą i przyjemną lekturę, ale także wypełnia na naszym rynku wydawniczym publikacji naukowych wyraźną, choć chyba niezbyt uświadamianą sobie lukę, dotyczącą romantycznej kultury dawnych Inflant Polskich […]”.
Z recenzji wydawniczej prof. zw. dra hab. Jacka Lyszczyny

„W swoim rzetelnym i obszernym opracowaniu p. Rączka przeprowadziła szereg kwerend archiwistycznych i poszukiwań bibliotecznych, które pozwalają jej niezwykle pogłębić wiedzę o historii i kulturze dawnych Inflant Polskich, a także opowiedzieć o sprawach dotychczas badaczom nieznanych. Posługując się naprawdę imponującymi zdobyczami w postaci nieznanych rękopisów i rzadkich druków, Autorka osadza kulturę polsko-inflancką na mocnym fundamencie tekstów oryginalnych, korespondencji, publikacji uznawanych za zaginione itp., nierzadko prostując błędy i nieostrożności poprzedników […]. Dzięki temu rozprawa o polsko-inflanckim romantyzmie nie tylko posiada odpowiedni ciężar naukowości, ale i przynosi sporo nowości, a także odkryć na miarę rewelacji. […] Obraz kultury polsko-inflanckiej, jaki się z tej panoramy wyłania, musi zaimponować każdemu badaczowi peryferii, pograniczy i małych ojczyzn. Musi też skłonić do postawienia pytań o sposoby i możliwości skutecznego badania tego typu zjawisk na mapie kultury europejskiej, a w szczególności na mapie kultury literackiej. […] Na tym też polega w moim przekonaniu jedna z największych zalet książki: rozszerzenie pojęcia romantyzmu polskiego zarówno pod względem geograficznym, jak i kulturowym oraz czasowym. Chcąc uchwycić amorficzną kulturę peryferii, zmuszeni jesteśmy do tego typu weryfikacji naszych perspektyw badawczych. […]”
Z recenzji wydawniczej dra hab. prof. UJ Krzysztofa Zajasa
AutorRączka-Jeziorska Teresa
Format15.0x23.4
ISBN9788365573568
Objętość530
OprawaMiękka ze skrzydełkami
Rok wydania2016
TematykaLiteraturoznawstwo